21 kwiecień 2024

Kradzież banerów i niszczenie plakatów - policja odnotowuje zgłoszenia naruszenia ciszy wyborczej

zdjęcie: Kradzież banerów i niszczenie plakatów - policja odnotowuje zgłoszenia naruszenia ciszy wyborczej / fot. PAP
fot. PAP
Zamieszczenie zdjęcia baneru jednego z komitetów wyborczych na portalu społecznościowym, kradzież banerów czy niszczenie plakatów - to niektóre z przypadków łamania ciszy wyborczej, odnotowanych przez policję. Jak poinformowała w sobotę PKW, doszło do 76 incydentów - przestępstw i wykroczeń.
REKLAMA

Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza związana z drugą turą wyborów samorządowych, które odbywają się w niedzielę. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Cisza potrwa do końca głosowania, czyli do godz. 21 w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. W sobotę rano PKW poinformowała, że głosowanie przebiega spokojnie, ale zdarzają się incydenty - doszło do 76 przestępstw i wykroczeń.

Policja sprawdza m.in., czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej w drugiej turze wyborów burmistrza Augustowa (Podlaskie). Ze zgłoszenia wynikało, że w mediach społecznościowych zamieszczony został post z fotografią baneru wyborczego komitetu jednego z kandydatów w tych wyborach.

Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, zgłoszenie miało miejsce w powiecie augustowskim, policja dostała je w sobotę wieczorem. Wynikało z niego, że na jednym z profili na portalu społecznościowym ukazało się zdjęcie, na którym był baner komitetu wyborczego. W niedzielę takiego zdjęcia już na tym profilu nie było.

Z informacji delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku wynika, że druga tura wyborów w regionie rozpoczęła się bez zakłóceń. Trwają tu wybory prezydenta Suwałk oraz 13 burmistrzów (m.in. Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Zambrowa) oraz 15 wójtów.

Jak przekazał PAP mł. asp. Łukasz Kędziora z zespołu prasowego wielkopolskiej policji, w regionie odnotowano łącznie trzy wykroczenia: w Wolsztynie, Pile i Poznaniu. Wyjaśnił on, że w sobotę w tych miastach funkcjonariusze otrzymali informacje o zakłócaniu ciszy wyborczej poprzez prowadzenie agitacji.

"Żadnych przestępstw, osób zatrzymanych czy innych zdarzeń medialnych nie było. Dzisiaj na razie, na tę chwilę, nie mamy informacji o incydentach" - dodał.

Z kolei w województwie lubelskim od soboty doszło do pojedynczych wykroczeń związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. Sześć zgłoszeń dotyczyło agitacji wyborczej w mediach społecznościowych. Kom. Anna Kamola z zespołu prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie poinformowała PAP, że chodzi o udostępnianie postów z ogłoszeniami i plakatami wyborczymi.

"W pow. zamojskim odnotowaliśmy też kradzież baneru wyborczego, a w pow. lubartowskim doszło do zniszczenia plakatu rozwieszonego na płocie" - wyjaśniła komisarz.

Z kolei przewodniczący PKW Sylwester Marciniak jako przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek, naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia. Uszkodzonych zostało także kilka plakatów wyborczych.

"Z kolei w województwie mazowieckim, w dniu wczorajszym także kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy" - powiedział Marciniak na konferencji prasowej.

Jako inny przykład incydentu wyborczego Marciniak podał, że w sobotę w województwie warmińsko-mazurskim zniszczono i przywłaszczono, poprzez usunięcie z pasa zieleni, 71 tablic z plakatami na których umieszczony był wizerunek kandydata.

Druga tura wyborów samorządowych odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń.(PAP)

pif/ rof/ szk/ gab/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Braniewo
17.8°C
wschód słońca: 04:57
zachód słońca: 20:17
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Braniewie

kiedy
2024-09-28 19:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-19 17:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany