Przemoc w rodzinie – uprawnienia Policji
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania lub zaniechania osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające do zachowań wbrew woli, w szczególności narażające na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające Twoją godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodując szkody na zdrowiu fizycznym bądź psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.
Wobec osoby, która swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, policjant ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą, dla której najbardziej istotne w sytuacji zagrożenia jest możliwie szybkie i sprawne odseparowanie jej od osoby stosującej przemoc, ale w taki sposób, by osoba dotknięta przemocą w rodzinie nie musiała opuszczać mieszkania.
Nakaz lub zakaz obowiązuje przez okres 14 dni, z możliwością przedłużenia czasu jego obowiązywania przez sąd. Policjant określa również odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie zobowiązana zachować.
Ważnym aspektem jest, że nakaz lub zakaz może zostać wydany również w przypadku nieobecności osoby stosującej przemoc w rodzinie!
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz zarówno:
• Podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu,
• W związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (może być to zgłoszenie przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego, pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej)
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie – zareaguj! Nie bądź obojętny!
Powiadom służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie (Policja, placówki udzielające specjalistycznej pomocy) lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie i przekonaj ją, że ma prawo szukać pomocy.
Całodobowy ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: Niebieska Linia 800-12-00-02
Pamiętajmy, że nic nie usprawiedliwia aktów przemocy!