Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa
Społeczeństwo jest gotowe, aby korzystać z e-usług. Elektroniczna bankowość, zakupy online, bilety w telefonie komórkowym, czy załatwianie spraw urzędowych za pomocą aplikacji mObywatel to rzeczywistość wielu ludzi, niezależnie od wieku. Coraz większa liczba użytkowników zwiększa jednocześnie liczbę ataków, dlatego kwestia cyberbezpieczeństwa jest tak ważna.
Jednym z najsłabszych ogniw cyberbezpieczeństwa jest człowiek. Dlatego też ważne jest, aby ciągle zwiększać świadomość użytkowników i ułatwiać im unikania potencjalnych pułapek. Temu służy inżynieria społeczna – socjotechnika, czyli szerokorozumiane wykorzystanie przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych, wymierzonych w użytkowników Internetu.
Zastosowanie inżynierii społecznej ma miejsce w sytuacji, w której dana osoba poddawana jest manipulacji w celu skłonienia jej do podejmowania określonych działań lub ujawniania poufnych informacji. Przestępcy wykorzystują te informacje, aby oszukać swoje ofiary i wykraść ich pieniądze. Ataki socjotechniczne mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem różnych metod – e-maila, komunikatora, telefonu, osobistego kontaktu. Oszuści używają wielu fałszywych komunikatów, aby przyciągnąć uwagę potencjalnej ofiary, np. konieczność dopłaty do paczki, nieopłacona faktura lub informacja o zainfekowanym komputerze.
Oszuści są coraz bardziej kreatywni, w związku z tym najważniejsze jest zachowanie czujności wobec nowych technologii i poważne traktowanie kwestii bezpieczeństwa w sieci. Zagrożenia cybernetyczne ewoluują w bardzo szybkim tempie i to zachowanie obywateli odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa cybernetycznego.
Pamiętajmy, to nasza wspólna odpowiedzialność! „Pomyśl, zanim klikniesz”