Nakaz opuszczenia mieszkania i policyjny dozór wobec sprawcy przemocy
W minionym tygodniu policjanci zostali ponownie wezwani na interwencję domową w gminie Frombork. O pomoc mundurowych poprosiło małżeństwo. Z ich relacji wynikało, że ich syn po raz kolejny wszczął awanturę i jest agresywny. W związku z podejrzeniem stosowania przemocy fizycznej i psychicznej agresor został odizolowany od rodziców i swoich najbliższych wspólnie zamieszkujących w mieszkaniu. W piątek (15.12) mężczyzna został objęty dozorem policyjnym. Decyzją prokuratora mężczyzna musi opuścić lokal mieszkalny zajmowany wspólnie z pokrzywdzonymi i ma zakaz zbliżania się do nich.
Przypominamy, że znęcanie się nad drugim człowiekiem jest przestępstwem o którym mówi kodeks karny w art. 207. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Policjanci, to zazwyczaj pierwsze osoby, które trafiają do rodzin gdzie podejmowana jest interwencja domowa. Bardzo często interwencje związane są ze zwykłymi nieporozumieniami między członkami rodziny, ale niejednokrotnie też dotyczą stosowania przemocy przez jednego z członków rodziny. Pierwszą rzeczą jaką mogą zrobić policjanci w przypadku zaistnienia przemocy domowej, to przede wszystkim sporządzenie formularza Niebieskiej Karty i rozpoczęcia całej procedury w celu udzielenia pomocy ofiarom przemocy. Procedurę tę realizują przede wszystkim dzielnicowi. To oni, w ramach pomocy systematycznie składają wizyty w rodzinie gdzie stosowana jest przemoc, podczas których udzielają wsparcia ofiarom przemocy domowej i pokazują możliwości uzyskania wszechstronnej pomocy. Inną formą pomocy stosowanej przez policję w celu zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom przemocy domowej jest zatrzymanie agresywnego sprawcy przemocy, który swoim zachowaniem zagraża życiu swojemu bądź całej rodziny.
Funkcjonariusze mają również możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc domową nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do niego, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych osób, a także zakaz kontaktowania się z nimi.