reklama
kategoria: Na Sygnale
19 luty 2024

Mowa nienawiści- zjawisko pojawiające się głównie w Internecie

zdjęcie: Mowa nienawiści- zjawisko pojawiające się głównie w Internecie / pixabay/2581083
Specyfika mediów umożliwia publikowanie komentarzy lub tekstów każdemu, z zachowaniem pozornej anonimowości. Internet stał się środowiskiem, którego mowa nienawiści dotyczy w stopniu szczególnym. Mowa nienawiści przyczynia się do powstawania, rozpowszechniania oraz utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących osoby lub grupy osób – często zawiera wulgaryzmy oraz może manipulować faktami i danymi.
REKLAMA

Mowa nienawiści obejmuje wypowiedzi (ustne i pisemne) i przedstawienia ikoniczne oskarżające, wyszydzające i poniżające grupy oraz jednostki z powodów od nich niezależnych – jak przynależność rasowa, etniczna i religijna, a także płeć, preferencje seksualne, kalectwo czy przynależność do naturalnej grupy społecznej.

Mową nienawiści jest każda forma wypowiedzi, która rozpowszechnia podżega, propaguje lub usprawiedliwia nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści oparte na nietolerancji. Opiera się na negatywnych stereotypach i jest powiązana z poglądami danej osoby.
Szerszym pojęciem jest tzw. hejtowanie. Termin ten stosuje się przede wszystkim do takich wypowiedzi, które są agresywne i nie mają podłoża ideologicznego.

Mowa nienawiści i hejt pojawiają się w Internecie w bardzo różnych formach:
1. Strony internetowe, na których szerzone są np. ksenofobiczne poglądy
2. Fora internetowe
3. Rozpowszechniane przez e-maile
4. Rozpowszechniane w mediach społecznościowych

Jednym z najbardziej powszechnych kanałów szerzenia mowy nienawiści oraz hejtu w Internecie są komentarze. Znajdują się zarówno pod artykułami, jak i na blogach. Zapewniają pozorną anonimowość, przez co zawarty w nich poziom agresji jest często bardzo wysoki.
Mowa nienawiści to jednak nie tylko komentarze lub artykuły. Przyjmuje również formę obrazków lub filmów – tzw. memy – czyli porcje informacji kopiowane i rozsyłane między internautami. Przejawem mowy nienawiści mogą być gry, które oprócz rozrywki obrażają pewną określoną grupę ludzi. Może być także rozprzestrzeniana przez filmy oraz muzykę.

KWESTIE PRAWNE
Na gruncie prawa polskiego mowa nienawiści jest karalna. W polskim prawie można znaleźć kilka przepisów odnoszących się do tego zjawiska. Dwa podstawowe to art. 256 oraz 257 kodeksu karnego.

Art. 257 – Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Art. 256 Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Braniewo
10.3°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Braniewie

kiedy
2025-02-15 16:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 15:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany