reklama
kategoria: Na Sygnale
17 czerwiec 2023

Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności

zdjęcie: Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności / pixabay/4717604
Każdy z nas może któregoś dnia odebrać telefon od „pracownika banku”, „policjanta” czy „wnuczka”. Rozmowa będzie wyglądała podobnie, ponieważ jej głównym tematem będą pieniądze. Oszuści wykorzystują wszelkie możliwe formy manipulacji, naciskają, pospieszają. Wszystko po to, by wywołać u rozmówcy bardzo silne emocje, które wpłyną na jasność jego myślenia.
REKLAMA

Korzystanie z Internetu daje nam wiele korzyści, ale podobnie jak w życiu, trzeba uważać na różne zagrożenia. Poznaj powszechne metody oszustów, żeby wiedzieć, na co uważać w sieci oraz aby pamiętać, jak postępować, gdy pojawi się podejrzana sytuacja. Metody są różne, ale opierają się na bardzo podobnych mechanizmach, takich jak gra na emocjach i wykorzystanie zaufania do autorytetu.

ZŁOWIENI NA HACZYK – PHISHING

Oszuści niczym wędkarze łowią swoje ofiary na haczyk schowany w pozornie bezpiecznie wyglądającej wiadomości. Wysyłają do potencjalnych ofiar smsy, maile, wiadomości na komunikatory czy posty w mediach społecznościowych. Wiadomości mogą być różne, a pomysłowość oszustów jest nieograniczona.

Pamiętaj! Nie klikaj w nieznane linki!

VISHING – niebezpieczne połączenie

Oszust dzwoni do swojej ofiary, podając się np. za pracownika banku, przedstawiciela jakiejś instytucji czy firmy. Rozmowa telefoniczna jest podobna. Jej tematem są pieniądze. Oszust namawia ofiarę do zainstalowania wskazanej przez niego aplikacji. Krok po kroku mówi rozmówcy co ma robić. Kiedy ofiara zainstaluje już program, oszust zyskuje dostęp do jej konta bankowego, a następnie może robić wszystko z pieniędzmi ofiary – wystąpić o kredyt czy wykorzystać debet na karcie.

Kiedy odbierzesz telefon, a tematem rozmowy będą Twoje pieniądze, rozłącz się! Nigdy nie instaluj programów wskazanych podczas rozmowy telefonicznej!

NA WNUCZKA/POLICJANTA/CZŁONKA RODZINY

Metoda „na wnuczka” polega na tym, że oszust dzwoni do starszej osoby, podając się za jego krewnego. Mówi o trudnej sytuacji, w której się znalazł i prosi o pilne przekazanie pieniędzy. Tłumaczy, że ze względu na tę sytuację w której się znalazł, nie może sam się pojawić, a pieniądze trzeba oddać innej osobie. Prosi o zachowanie tajemnicy, nie pozostawia czasu na spokojne przeanalizowanie całej sytuacji czy zadanie dodatkowych pytań. Pod wpływem silnych emocji ofiara przekazuje swoje oszczędności oszustom.

Oszuści dzwonią do swoich ofiar podając się za policjantów, prokuratorów, urzędników, pracowników banków. W zależności od rozmówcy, wyczuwając podatność osób na pewne schematy, modyfikują rozmowę na bieżąco, wykorzystując przy tym cały wachlarz środków perswazji. Wywołują presję, nie dają czasu na zastanowienie się, wykorzystują chęć pomocy. Chcą przede wszystkim pieniędzy. I scenariusze mogą być różne: rozmówca ma je wypłacić z banku, przelać na inne konto, przekazać obcej osobie, zostawić w umówionym miejscu.

Pamiętaj! Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie przelewaj pieniędzy na inne konto, nie podawaj swoich danych, haseł, kodów PIN, informacji o oszczędnościach, trzymanych w domu pieniądzach czy innych dobrach.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Braniewo
6°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Braniewie

kiedy
2025-02-15 16:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 15:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany