reklama
kategoria: Na Sygnale
17 sierpień 2023

Bezpieczeństwo podróżowania na hulajnodze elektrycznej

zdjęcie: Bezpieczeństwo podróżowania na hulajnodze elektrycznej / pixabay/3128709
Hulajnogi elektryczne, to pojazdy z których coraz częściej korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby bezpiecznie podróżować na hulajnodze elektrycznej należy stosować się do przepisów UTO wprowadzonych w latach 2021 i 2022.
REKLAMA

W hulajnogach elektrycznych bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad i jeździć ostrożnie, aby chronić siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.
1. Przed wyruszeniem w drogę przeprowadź szybką kontrolę bezpieczeństwa ruchomych części hulajnogi elektrycznej.
2. Przede wszystkim podróżuj w kasku. Jest to niezbędny element zestawu chroniącego przed kontuzjami – jeżdżąc na hulajnodze bez kasku, robisz to na własne ryzyko, a przecież chcesz być bezpieczny i cieszyć się jazdą.
3. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego – postępuj zgodnie ze wszystkimi znakami drogowymi i uważaj na innych uczestników ruchu.
4. Zachowaj ostrożność i bądź świadomy innych pojazdów i zagrożeń drogowych.
5. Nie przewoź pasażerów – hulajnogi elektryczne pozwalają poruszać się na niej tylko jednemu użytkownikowi.
6. Jeśli spożywałeś alkohol – nie jedź! Korzystanie z hulajnogi elektrycznej po spożyciu alkoholu jest niebezpieczne i niedozwolone.
Pamiętajmy, że osoby przemieszczające się hulajnogą po drogach publicznych obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Hulajnogą poruszamy się po ścieżce rowerowej. Z jezdni możemy korzystać wyłącznie wtedy, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, na drodze gdzie panuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością 30 km/h i w sytuacji jak brakuje wydzielonej dogi dla rowerów.
Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia mogą korzystać z tego środka transportu wyłącznie w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej, mogą poruszać się samodzielnie, lecz przed ukończeniem 18 roku życia trzeba legitymować się kartą rowerową bądź prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Drogi użytkowniku, pamiętaj o zdrowym rozsądku - łatwo o nim zapomnieć na co dzień. Zapoznaj się z przepisami drogowymi, aby bezpiecznie i bez narażenia się na konsekwencje prawne przemieszczać się po drogach.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Braniewo
7.2°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Braniewie

kiedy
2025-02-15 16:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 15:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany