reklama
kategoria: Kraj
15 czerwiec 2024

Jest znakiem pocieszenia w czasach wojny

zdjęcie: Jest znakiem pocieszenia w czasach wojny / fot. PAP
fot. PAP
Beatyfikacja ks. Michała Rapacza jest „znakiem pocieszenia od Boga w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata, a nawet niedaleko stąd” - ocenił kard. Marcello Semeraro w homilii wygłoszonej w sobotę w krakowskich Łagiewnikach.
REKLAMA

W bazylice Bożego Miłosierdzia odbyła się beatyfikacja ks. Michała Rapacza. Kościół katolicki wyniósł go na ołtarze jako męczennika czasów komunizmu. Duchowny ten został rozstrzelany przez bojówkarzy w 1946 r. w Płokach w Małopolsce.

„Jego dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem pocieszenia od Boga, w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata, a nawet niedaleko stąd” - powiedział kard. Marcello Semeraro, prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Semeraro, który w imieniu papieża Franciszka przewodniczy mszy św. z obrzędem beatyfikacji, szczególne pozdrowienie skierował do młodych. Satwiając im za wzór ks. Rapacza zachęcił, aby „całym sobą przyjęli Ewangelię Jezusa”, tak jak to uczynił nowy błogosławiony.

Kardynał podkreślił, że w ks. Rapaczu, który stracił życie mając ponad 40 lat, „dojrzała największa mądrość: umiejętność rozeznawania, komu oddać całego siebie”.

„Oby tak było i z wami. Hojna odpowiedź na powołanie chrześcijańskie jest zawsze odpowiedzią na wezwanie do świętości, które Bóg kieruje do każdego mężczyzny i każdej kobiety na świecie” – zwrócił się Semeraro do młodzieży.

Mówiąc o Eucharystii zauważył, że dla proboszcza z Płok była ona fundamentem życia. „Szerzenie miłości do Chrystusa obecnego w konsekrowanym Chlebie było dla niego jedynym skutecznym lekarstwem na ateizm, materializm i wszystkie te światopoglądy, które zagrażają godności człowieka” – stwierdził rzymski kardynał, który określił też Eucharystię „przystanią każdego ludzkiego niepokoju".

Ks. Rapacz po usłyszeniu ostrzeżenia o tym, że komuniści wydali na niego „wyrok śmierci” i sugestii, aby opuścił parafię, odpowiedział: „Jestem gotów oddać życie za moje owce”. Kard. Semeraro nawiązując do tych słów zaznaczył, że miłość do bliźnich, „miłość pasterza dusz” nie pozwalała ks. Rapaczowi być obojętnym wobec przemocy, nienawiści, i dzięki takiej miłości trwał zdecydowanie przy swoim postanowieniu, czyli pozostał z parafianami.

Jak mówił kardynał, ks. Michał Rapacz z mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu „czerpał wewnętrzną siłę i energię, zdolną przemieniać życie i świat, codzienność i historię”. Dodał, że kapłan każdego wieczoru szedł do kościoła, stawał przed tabernakulum, kładł się na ziemi krzyżem i modlił się po kolei za rodziny mieszkające w parafii.

Semeraro zwrócił się również bezpośrednio do kapłanów, przypominając, że u źródeł ich posługi leży odpowiedź „tak” na powołanie, które otrzymali. Kardynał przywołał też słowa Karola Wojtyły o tym, że powołanie jest tajemnicą, darem, który przerasta człowieka.

„Nasz nowy błogosławiony zachęca nas do wiary w moc Eucharystii, jedynej, dzięki której każdy z nas może stawać się z każdym dniem coraz bardziej takim jakim on był pasterzem według Serca Chrystusa, wiernym i szlachetnym świadkiem Ewangelii aż do ofiary z własnego życia, jak słyszeliśmy w liście apostolskim papieża Franciszka, na mocy którego ksiądz Rapacz został wyniesiony do chwały ołtarzy” – przekonywał w homilii prefekt rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Semeraro dzień beatyfikacji ks. Rapacza określił dniem „pokrzepienia i nadziei” dla Polski. Przywołał słowa papieża Franciszka o tym, że najbardziej przekonujące świadectwo nadziei dają męczennicy, którzy dla wiary wyrzekli się życia.

Kardynał w homilii zwrócił też m.in. uwagę na miejsce uroczystości – sanktuarium Bożego Miłosierdzia, poświęcone w 2002 r. przez Jana Pawła II. „To z tego miejsca orędzie św. Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego miłosierdzia, promieniuje nadzieją i pocieszeniem na cały naród polski i cały świat” – zauważył hierarcha.

W uroczystościach beatyfikacyjnych w Łagiewnikach uczestniczą tysiące wiernych. Wśród gości są przedstawiciele regionalnych władz, parlamentarzyści. Pracownik Kancelarii Prezydenta RP ma odczytać list od Andrzeja Dudy. Nad bezpieczeństwem na terenie bazyliki czuwają harcerze, straż miejska i pożarna, policja. Patrole pełni również Maltańska Służba Medyczna.

Archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacji ks. Rapacza w 1992 r. Dekret w sprawie włączenia męczennika do grona błogosławionych Kościoła katolickiego papież Franciszek zatwierdził 24 stycznia 2024 r.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Braniewo
3.7°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Braniewie

kiedy
2025-02-15 16:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-13 19:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 15:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany