reklama
27 styczeń 2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

zdjęcie: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu / pixabay/2423531
27 stycznia (w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną) przypada święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
REKLAMA
Holokaust, znany również jako Shoah, był ludobójstwem podczas II wojny światowej, w którym nazistowskie Niemcy, wspomagane przez swoich kolaborantów, systematycznie mordowały miliony Żydów, a także inne grupy mniejszościowe. Uważa się, że jest to jedno z najgorszych okrucieństw w historii ludzkości. Holokaust spowodował śmierć około 6 milionów Żydów i milionów innych osób. Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem.

Materiały edukacyjne o Holokauście

Instytucje i organizacje związane z kultywowaniem pamięci o zagładzie Żydów udostępniają na swoich stronach materiały dla uczniów i nauczycieli.
Na stronach tych instytucji dostępne są także informacje na temat warsztatów, wykładów, spacerów edukacyjnych, spotkań ze świadkami historii.
  • Instytut Pamięci Narodowej (IPN)
    Na stronie IPN nauczyciele i uczniowie znajdą materiały edukacyjne dotyczące tematyki Holokaustu, w tym wystawę do pobrania „Zagłada Żydów europejskich” czy informacje poświęcone obozom zagłady.
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
    Dzięki współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundacji Wiara i Prawda oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powstał projekt edukacyjny „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”. W ramach przedsięwzięcia przygotowano pakiet edukacyjny (scenariusze lekcji, karty refleksji i karty pracy) oraz film dokumentalny poświęcony losom obywateli II RP w obozie koncentracyjnym Auschwitz „Świadkowie. Obywatele polscy w KL Auschwitz”.
     
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE)
    Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy ze Światowym Centrum Upamiętniania Holokaustu Yad Vashem realizuje program „Zachować Pamięć. Historia i Kultura Dwóch Narodów”. Jego celem jest m.in. przygotowanie metodyczne nauczycieli do nauczania o prawach człowieka, w tym o Holokauście, a także upowszechnianie wiedzy w zakresie edukacji historycznej i nauczania o Holokauście.
  • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
    Muzeum POLIN, realizując misję ochrony pamięci i kształtowania przyszłości, prowadzi różnorodne działania edukacyjne. Są wśród nich zajęcia skierowane do rodzin z dziećmi, szkół i przedszkoli (uczniów i nauczycieli), studentów i dorosłych.
  • Żydowski Instytut Historyczny
    Żydowski Instytut Historyczny prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do uczniów, studentów, nauczycieli i seniorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jej celem jest przybliżenie historii, kultury i religii polskich Żydów oraz zagadnień związanych z Holokaustem.
     
  • Muzeum Getta Warszawskiego
    Szkolenia oraz warsztaty edukacyjne dla szkół i nauczycieli realizuje także Muzeum Getta Warszawskiego. Dotyczą one przede wszystkim upamiętnienia ofiar Zagłady, w szczególności mieszkańców getta warszawskiego, a także jego bojowników, poległych w czasie powstania w kwietniu 1943 r.

źródło:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu--wlacz-sie-w-obchody
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Braniewo
2.6°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Braniewie

kiedy
2025-02-15 16:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 18:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-13 19:00
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-23 15:30
miejsce
Braniewskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany